Jan Tapak

VÝSTAVA SôCH

Nie je to náhoda, že v priestoroch hotela Marrol´s vystavuje vybrané diela svojho sochárskeho umenia Ján Ťapák. Ján Ťapák, akademický sochár, pochádzajúci z Bratislavy, je nerozlučne spojený s hotelom od jeho vzniku, teda od apríla roku 2003. Jeho umelecká ruka poznačila nielen vstupné vonkajšie priestory tejto historickej budovy, ale vnikla hlboko aj do jeho interiéru.

Hlava Lady Marrol, hlava ženy s rozviatymi vlasmi a úsmevom šťastného človeka, sa stala  nielen symbolom hotela, ale jej úprimný, radostný úsmev  osviežuje každého prichádzajúceho hosťa už vo vstupnej hale. Nie menej optimizmu vychádza z trilógie olejových malieb obrazov.  Optimizmom sú jednotlivé diela poznačená snáď aj preto, že Ján Ťapák v spomienkach na zákazku pre hotel Marrol´s povedal : „ Priestory hotela už pri vstupe dýchli na mňa nevídanou atmosférou,  hotel v starej Bratislave s takým úžasným čarom. Málo objednávok som robil s takým nadšením, s takou veľkou radosťou a pocitom slobody, ako práve obrazy a kresby pre tento interiér.

Vráťme sa k trilógii  Marrol´s olejomalieb. Ich jednotlivé názvy sú : Chlapec v modrom,  Dievča s kruhom a Veselá príhoda alebo Labutie jazero. Obrazy naznačujú príbeh, nechávajú priestor pre ľudí, aby si jednotlivé príbehy sami dotvorili. Chlapec v modrom, mladík, vizionár, s loďkou, oblečený ako námorník a s nerozlučným psíkom na palube lodi, sníva svoje najkrajšie chlapčenské sny. Autor hovorí : „ Aj ja som mal svoje chlapčenské sny, krásne sny. Odkrýval som v detstve balvany, obdivoval som chrobáčiky a chcel som byť zoológom. Každý môže svoj sen v tomto obraze dovidieť.

Zbiehajúce sa dosky odnikiaľ niekde – to je cesta „.  Paralelu s chlapcom a optimizmom obrazov má druhý obraz z trilógie – Dievča s kruhom. Zasnívané dievčatko v pozadí, sen splnených túžob v popredí. A pritom hrací dievčenský kruh a ovečka ako symbol nevinnosti. Dievčatá snívajú svoje sny podobne ako chlapci, nie na lodi ako Chlapec v modrom, požičiavajú si k tomu oblečenie svojich mám, hrajú rolu dospelých s preskakovacím kruhom v ruke, dotvárajúcim náladu obrazu. Veselá príhoda alebo Labutie jazero je recesia, ale recesia nezosmiešňujúca, recesia dodávajúca dobrú náladu. Korpulentné baletky si spravia poslednú pózu pred predstavením. Labutie krídla naznačujú opäť jeden príbeh, ktorý si môžeme sami dotvoriť.

Hoci doménou tvorby akademického sochára Jána Ťapáka sú sochy, jeho tvorba v podobe kresieb  obohatila hotel aj v hotelových izbách, v čarovnom Zelenom salóniku  a v relaxačnom centre Jasmine SPA. Opäť slová umelca : „ Kreslím rád, neobkreslujem niečo, hľadám napríklad v portréte to, čo iný nevidí a to je moja originalita. Chcem vystihnúť, čo je pre človeka charakteristické.“ Nálada figurálnych kresieb Jána Ťapáka - portrétov, aktov, kresieb zvierat - to je vejár nádherných vystihnutí krásy momentu – to je  jeden z darov  hotela pre svojich hostí, ktorým sa hotel chce dočasne stať druhým  domovom.

Vernisáž sôch akademického sochára Jána Ťapáka prináša do interiéru hotela  jeho vybrané diela, sochárske diela s námetmi z gréckej mytológie, z obľúbenej témy zo sveta zvierat, vtákov , hmyzu a rýb, ako aj  niekoľko bronzových sôch  Samurajov, vyrážajúcich dych pi pohľade na každý detail. Inšpiráciou Jána Ťapáka k vytvoreniu sôch Samurajov boli filmy japonského režiséra Akira Kurosawu a samotní  Samuraji – stelesnenie zmyslu pre česť a oddanosť, muži, ktorých bojové umenie vyráža dych.